Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vanilkový korpus lehký

Najít chutný vanilkový korpus mi také dalo nějakou práci. Zatím jsem se ustálila na tomto, kterému jsem dala přívlastek lehký. 

A zatím jsem jej nepoužila v jiné kombinaci než s vanilkovo-šlehačkovým krémem, jehož recept rovněž doplním do rubriky "krémy". Dávka ze 4 vajec je tak pro formu o průměru 20 cm. Pro formu o průměru 26 cm jsem dávku 2,5 až 3 násobila. 

 

Suroviny

 • 4 vejce
 • 120 g cukru krupice
 • 130 g hladké mouky
 • 30 g oleje nebo rozpuštěného másla
 • vanilkový cukr/extrakt
 • citrónový olej/kůra

 

Postup

 1. oddělte bílky od žloutků
 2. bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem. Nejdříve šlehejte na nižší otáčky jen bílky a až se začne objevovat bílá pěna, přisypávejte cukr a šlehejte na maximum
 3. žloutky šlehejte s vanilkovým cukrem/extraktem do světlé pěny. Opět připomínám, čím déle tím lépe
 4. lehce spojte vyšlehané bílky a vyšlehané žloutky
 5. opatrně přidávejte mouku
 6. opatrně vmíchejte olej
 7. dejte péct do předem vyhřáté trouby
 8. po 20 minutách snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších 15 - 20 minut. Nicméně řiďte se vaší troubou a testem se špejlí

 

Dovětek I. - citrónová kůra

Po všech hrůzostrašných zprávách, jak jsou kůry citrusů ošetřovány chemicky/toxicky jsem kůru při pečení po mnoho let nepoužívala. Nedávno jsem ale poslouchala rozhovor s přední výzkumnicí v oblasti potravinářské chemie, která posluchače ujistila, že kůra citrusů je bezpečná. Zároveň jsem si vzpomněla na neteřinku, která poctivě sbírá pomerančovou kůru do školy a řekla si, že je možná na čase se zbavit předsudků o škodlivosti kůry citrusů. Po velmi dlouhé době jsem tak zkusila, dle tohoto receptu, použít citronovou kůru a byla jsem nadšená, jak taková drobnost zvýraznila výslednou chuť. 

 

Dovětek II. - vanilkový cukr

Asi nejlepší, který je běžně dostupný je Bio Vanilkový cukr od Amylonu. Nějak mi ale uniklo, že vanilka je smíchaná s Bio třitnovým cukrem a společně tvoří sypkou hnědou směs. Pokud ji použijete do vašeho korpusu, nečekejte krásné žluťoučké těsto, protože tato směs vám ji zabarví do hněda - viz foto níže.

 

img_6405-_logo.jpg

Bio vanilkový dort :-)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář